Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaostrzenie przepisów nie odstrasza pijanych kierowców. Kolejni zatrzymani

Jakub Czekała
Jakub Czekała
naszemiasto.pl
Choć kary dla kierowców, którzy decydują się na jazdę na podwójnym gazie są coraz bardziej dotkliwe, to nadal kierowcy narażają siebie i innych, jadąc po pijaku.

Kolejne przykłady tego typu negatywnych zachowań mamy z minionego weekendu. Oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach Sandra Chuda potwierdziła nam, że takich nierozważnych kierujących odnotowano:

- Odnotowaliśmy dwóch podejrzanych o kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości. Pierwszy w Ostrorogu (został ujęty przez funkcjonariusza Zakładu Karnego) miał 1.6 promila alkoholu w organizmie. Drugi kierujący motorowerem we Wronkach. Na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierę. Miał 1.62 promila alkoholu w organizmie – wyjaśnia nam policjantka.

Niestety liczba pijanych na naszych drogach rośnie. Tylko od stycznia do końca sierpnia tego roku szamotulscy policjanci wszczęli już 90 postępowań w sprawach kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. To dużo, bo to niestety wyraźny skok względem tego samego okresu w poprzednich latach. W 2021 roku były 72 takie postępowania, a w 2020 roku – 76 postępowań.

Amatorów jazdy na dwóch gazach nie odstraszają wysokie mandaty, ani przede wszystkim fakt, że mogą siebie i innych pozbawić zdrowia i życia. Dodajmy jeszcze, że 17 września zaostrzono kodeks drogowy w kwestii kar za różne przewinienia popełniane przez kierowców. Nie zapomniano również o tych, którzy jadą samochodem po użyciu alkoholu, czyli jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila.

Po nowelizacji prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 zł (przy recydywie - 5000 zł). Policjant może również skierować sprawę do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości do 30 000 zł.

Natomiast za jazdę pod wpływem alkoholu, czyli gdy stężenie przekracza pół promila kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności. Do tego dochodzi zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat, a także kara pieniężna – naliczana w zależności od sytuacji majątkowej, jednak nie mniejsza niż 5000 złotych, a jej maksymalna granica, to 60 000 złotych. Środki te trafiają na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Ponadto na konto kierowcy wpada 15 punktów karnych, choć to ostatnie, to najmniejszy problem, bo obligatoryjnie „prawko” traci.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto