Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczne "Odcienie Patriotyzmu". Koncert chóralny w szamotulskiej bazylice zgromadził tłumy!

Magda Prętka
Magda Prętka
Szamotulski Ośrodek Kultury wraz z Parafią pw. Matki Bożej Pocieszenia i Świętego Stanisława Biskupa w Szamotułach zaprosili na wyjątkowe spotkanie z muzyką w pięknych "Odcieniach Patriotyzmu"

Koncert chóralny w szamotulskiej bazylice

W towarzystwie pięknej, pełnej subtelności, ale i niezwykłej mocy słowa muzyki chóralnej, szamotulanie i szamotulanki uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert, który piątkowym popołudniem 11 listopada odbył się w szamotulskiej bazylice, przesiąknięty był emocjami, pewną nostalgią, mnóstwem wzruszeń.

Artystyczne rozważania na temat "Odcieni Patriotyzmu" (taki tytuł nosił koncert) dalekie były jednak od gorzkich refleksji. Jak zaznaczał w swoim słowie wstępnym Remigiusz Skorwider - dyrygent Chóru "Cantabile" z Szamotuł, będący w istocie gospodarzem wydarzenia - 11 listopada to święto wolności. A ta, jako jedna z nadrzędnych wartości każdego człowieka winna być zawsze pretekstem do wyrażania dumy, radości, manifestacją miłości w najróżniejszych barwach.

I w takim też tonie utrzymany został koncert. Koncert ze wszech miar szczególny - od miejsca począwszy, przez swoją ideę, artystów i oprawę, na publiczności, która niemal po brzegi wypełniła świątynię, kończąc.

Nietuzinkowi artyści, piękna muzyka!

Przez półtorej godziny o "Odcieniach Patriotyzmu" w muzyce się kryjących, opowiadali goście nietuzinkowi: Chór "Vivace" z Pamiątkowa pod kierownictwem Urszuli Grzędy, obornicki Chór "Cantilena" pod dyrekcją Roberta Płocienniczaka, Chór "Cantus Familiaris" z Chludowa pod batutą Łukasza Maciejewskiego oraz Koło Śpiewackie "Lira" z Pniew, którym dyryguje Urszula Grzęda. Kropkę nad i stawiali zaś gospodarze. Za fortepianem zasiedli : Remigiusz Skorwider, Elizaveta Maciejewska oraz Milena Kiełpińska. W rolę konferansjera wcielił się Wiesław Ratajczak.

Galowy Koncert Charytatywny "Kapele Serc" we Wronkach. Tros...

Choć muzyka chóralna skupia się na utworach sakralnych, repertuar koncertu cechowała różnorodność, a nawet pewien eklektyzm. Artyści sięgnęli do twórczości wybitnych polskich kompozytorów, jak Moniuszko, Nowowiejski, czy Maklakiewicz, prezentując zarazem ciekawe interpretacje utworów Kochanowskiego i Norwida. W bazylice zabrzmiała "Rota" - śpiewana dumnie, z właściwą godnością. Przepiękne było też marszowe "Morze, nasze morze" w wykonaniu Chóru "Cantabile".

Publiczność nie szczędziła braw, dziękując w ten sposób za urzekające, pełne uniesień, wyjątkowych wrażeń i muzycznej magii popołudnie. Na finał wydarzenia Piotr Michalak - dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury wręczył ks. proboszczowi Tomaszowi Renowi malarską improwizację Viktorii Popovej. Obraz będący odzwierciedleniem tego, co działo się w bazylice, już zawsze przypominać o patriotyzmie i wolności.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto