Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat. Radna Markiewicz apeluje o wzrost pensji pracowników socjalnych i budowę DPS-u dla seniorów

Magda Prętka
Magda Prętka
Radna Markiewicz zwracała m.in. uwagę na konieczną podwyżkę pensji pracowników socjalnych
Radna Markiewicz zwracała m.in. uwagę na konieczną podwyżkę pensji pracowników socjalnych Archiwum
W trakcie sesji Rady Powiatu, która odbyła się w środę, 24 kwietnia radna Bernadeta Markiewicz poruszyła tematy związane z szeroko rozumianą pomocą i opieką społeczną. Zwracała uwagę na bardzo niskie zarobki pracowników socjalnych oraz konieczność budowy Domu Pomocy Społecznej dla osób starszych

Choć zawód pracownika socjalnego jest w naszym powiecie jednym z deficytowych, trudno przecenić pracę realizowaną w tym zakresie. Prognozy dotyczące kondycji polskiego społeczeństwa wskazują zaś na to, że w kolejnych latach może znacznie wzrosnąć zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników socjalnych. Tych jest jednak coraz mniej m.in. z uwagi na niskie zarobki. Czy wzrost pensji w tym sektorze jest realny? Temat ów podjęła na ubiegłotygodniowej sesji powiatowej radna Bernadeta Markiewicz.

– Pomoc społeczna, to w budżecie powiatu znacząca kwota – ponad 21 mln zł. Za tym stoją ludzie, którzy tę pracę wykonują. Jeśli policzymy pracowników, którzy w pomocy społecznej w powiecie pracują, łącznie z domami pomocy społecznej, łącznie z innymi instytucjami, które na zlecenie powiatu wykonują te zadania, jest to naprawdę spora rzesza pracowników. Zwracam się zatem z apelem, abyśmy pomyśleli o ich warunkach płacowych, bo za jakiś czas pewne oczekiwania z ich strony mogą wypłynąć. Wykonują trudny zawód, bardzo odpowiedzialny, wymagający odpowiednich kwalifikacji – podkreślała radna Markiewicz poddając tym samym pod rozwagę całej rady możliwość wywołania w niedalekiej przyszłości szerszej dyskusji w tym temacie.

Choć żadna odpowiedź na jej propozycję nie padła, z uwagami radnej w pełni zgodził się Jaromir Zieliński. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach przyznawał, że wynagrodzenia pracowników socjalnych, jak większość w sferze budżetowej, nie są zbyt wysokie, wręcz niskie. Równocześnie podkreślał, że problem bagatelizowany jednak nie jest.

– W placówkach prowadzonych przez Powiat Szamotulski, na które mamy realny wpływ, zarząd powiatu od roku 2017 prowadzi sukcesywne regulacje wynagrodzeń – ponad to, co jest przewidziane w budżecie powiatu na podwyżki wynagrodzeń pracowników. To są 2 domy pomocy społecznej. Jesteśmy w trakcie analizy dokonania kolejnego takiego ruchu w roku bieżącym – wyjaśniał Zieliński.

Podjęcie dialogu w sprawie podwyżki pensji było jedną, lecz nie jedyną z sugestii Bernadety Markiewicz. Kolejna wiązała się z szeroko rozumianą pomocą adresowaną do seniorów.

– Od wielu lat trwa dyskusja na temat rozważenia możliwości opieki długoterminowej dla osób starszych – zależnych, poprzez utworzenie – wybudowanie, domu pomocy społecznej. Oczywiście nie sugeruję, aby został on wybudowany natychmiast, czy w bliskiej perspektywie – mówiła Markiewicz sugerując, że otwarta rozmowa w tym temacie jest potrzebna. – Powiat to 8 gmin, które również odczuwają skutki demografii, a więc starzenie się społeczeństwa. Każda z gmin ponosi spore wydatki na kierowanie mieszkańców do domów pomocy społecznej. Może warto byłoby rozważyć, żeby taki dom powstał na terenie naszego powiatu – dom dla osób starszych i przewlekle chorych, ponieważ od lat takiej placówki nie posiadamy. To jest potrzeba następnych lat – zaznaczała, by po chwili dopowiedzieć, że wspomniane zadanie mogłoby być realizowane w porozumieniu z gminami. – Myślę, że jest to pewna inwestycja w pomoc społeczną, która może się docelowo opłacić wszystkim. Mieszkaniec pozostanie na terenie naszego powiatu, zostaną zainwestowane pewne środki w rozwój regionu, wzrośnie zapotrzebowanie i konsumpcja, przybędą też miejsca pracy – wyliczała.

Temat utworzenia całodobowej placówki dla seniorów, faktycznie powraca jak bumerang. Na taką potrzebę zwracają uwagę sami mieszkańcy, a przede wszystkim osoby samotne, bądź te pozostające w trudnej sytuacji rodzinnej. Odnosząc się do tematu, Jaromir Zieliński przypominał o rozmowach, jakie samorząd powiatowy podjął już z gminą Pniewy w zakresie współrealizacji projektu związanego m.in. z utworzeniem dziennego domu pomocy medycznej dla seniorów (chodzi o Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych, które powstaje w Pniewach z przeznaczeniem dla 25 osób; pisaliśmy o tym już kilka miesięcy temu).

– Mam nadzieję, że na bazie tych doświadczeń będziemy mogli zacząć rozmawiać o tym, jak opiekę senioralną w przyszłości kształtować – komentował dyrektor PCPR.

W obu sprawach poruszanych przez Bernadetę Markiewicz Zieliński stwierdzał, że są to tematy zbyt ważne, by pochylać się nad nimi „na gorąco”. Prawdopodobnie zatem samorządowcy do nich powrócą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto