Strażacy wyłowili z jeziora osiem martwych łabędzi. Wiemy, co im się stało! [FOTO]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Udostępnij:
W piątek 2 kwietnia ochotnicy z Wronek zostali zaalarmowani jednym zastępem do niecodziennej akcji.

Otóż strażaków poproszono o pomoc w wyłowieniu z jeziora w Samołężu martwych łabędzi. Ratownicy na miejsce udali się zastępem GBA-Rt oraz łodzią, za pomocą której podjęli z wody w sumie osiem martwych ptaków. Zwierzęta już na brzegu zostały przekazane przedstawicielom Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, która przeprowadzi teraz badania – by poznać, jaka była przyczyna nagłej śmierci ptaków.

Najbardziej prawdopodobne wydają się dwie hipotezy. Jedna to taka, że łabędzie zjadły coś nieodpowiedniego, co spowodowało ich śmierć – lub mogły zostać w niewłaściwy sposób dokarmione. Druga opcja, to choroba – na przykład ptasia grypa.

AKTUALIZACJA

W czwartkowe popołudnie Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Szamotułach odebrał wyniki badań łabędzi, które zostały przeprowadzone w PIW-et – PIB Puławy. Jak poinformował nas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach Robert Łęgosz - u łabędzi potwierdzono dodatni wynik badania w kierunku wysoko zjadliwej grypy ptaków.

- U badanych ptaków stwierdzono wystąpienie wirusa H5N8. Wirus nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzi - usłyszeliśmy.

To pierwszy przypadek ptasiej grypy u dzikiego ptactwa w powiecie szamotulskim.

Ptasia grypa, to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących. Choroba może powodować śmiertelność nawet do 100 procent.

Obecnie na terenie powiatu szamotulskiego nie ma aktywnych przypadków ptasiej grypy. Ostatni odnotowaliśmy w styczniu 2020 roku w gminie Ostroróg. Wówczas w gospodarstwie w Zapuście utylizacji poddano 40 000 indyków.

Wyznaczono wówczas tzw. strefę zapowietrzona (obejmująca obszar w promieniu 3 kilometrów) i strefę zagrożenia (obejmująca obszar w promieniu 7 kilometrów). Nakazano m.in. odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwach i ograniczenie ich kontaktu z dzikim ptactwem, a także zakaz wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków. Hodowcy musieli również stosować środki bezpieczeństwa biologicznego - tzw. bioasekurację.

O tym, czy łabędzie padły z powodu ptasiej grypy – poinformujemy, gdy tylko będą znane wyniki ich badań. Tymczasem pod koniec marca tego roku ognisko ptasiej grypy zlokalizowano w powiecie międzychodzkim.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Dodaj ogłoszenie