Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten rok będzie rekordowy

Karolina Matuszewska
k.Matuszewska
Chyba rzadko się zdarza, żeby ktoś z nas nie lubił miodu, a bursztynowa zawartość słoika jest jednym z symboli lata. Ale czy odkręcając słoik z miodem zastanawiamy się ile pracy za nim stoi-nie tylko pszczół, ale także pszczelarza? Pszczelarstwo to jednak nie tylko praca, to może przede wszystkim pasja zapewniająca dużo dobrej energii, a może i długowieczność. Trudno o tym nie pomyśleć patrząc na prezesa Koła Pszczelarzy we Wronkach Edmunda Dymka, który w wieku 85 lat zaraża witalnością i z werwą pokazuje swoich 50 uli. Bardzo ciekawie też o pszczołach opowiada. Nie wszyscy wiedzą, że tego, co robią pszczoły pszczelarz ma tylko 10-15%, z reszty korzystają rolnicy, sadownicy i ogrodnicy. Dzięki pszczołom wydajność plonów i zbiorów zwiększa się ogromnie, np. jabłka w I gatunku to tylko te dobrze zapylone przez pszczoły-mówi. Szacuje się, że ok. 50% zapyleń wszystkich roślina na świecie odbywa się właśnie dzięki pszczołom. Efektywny lot pszczoły z tzw. „pożytkiem” do ula to ok. 1,5 km, dlatego w każdej miejscowości powinna być pasieka.

Wronieckie Koło Pszczelarzy liczy 30 członków i działa bardzo prężnie. Niedawno dwóch z nich- Józef Waszyński z Wronek, hodujący swe pszczoły w Wartosławiu i Stanisław Raszewski z Pożarowa, otrzymało medale „Za zasługi dla rolnictwa”. – W tym roku mamy wyjątkowo dobry rok na miód, nawet i 30 kg z ula - podkreśla Waszyński i dodaje – Niektórzy klienci uważają, że to niewłaściwe, ale dobry miód musi się skrystalizować! Do wyboru mamy miody są nektarowe, spadziowe i mieszane- który jest najlepszy? – Przede wszystkim miód aby leczył należy zażywać systematycznie przez cały rok- podkreśla pan Józef. Zaś pszczelarze zgodnie najwyżej stawiają wielokwiat.
- To wszystko co najwartościowsze z kwiatów i ziół zebrane w słoiku – mówią. Oczywiście pszczoły to nie tylko miód, to także pyłek, wosk, mleczko pszczele i propolis o znanym działaniu bakteriobójczym, leczącym wrzody, trudne rany, czy odleżyny.
Społeczność pszczela jest skomplikowana i ściśle zhierarchizowana. Na czele każdego roju stoi Matka, z zapłodnionych jaj wylęgają się pszczoły, zaś z niezapłodnionych trutnie. Pszczoła pełni w ciągu swojego życia kilka ról, wg cyklu 3 tygodnie pracy na zewnątrz, 3 tygodnie pracy w ulu . A co z ich przysłowiową pracowitością? – Dość powiedzieć, że w okresie zimowym pszczoła żyje 8 miesięcy, zaś latem 6 tygodni– odpowiada Józef Waszyński. To mówi samo za siebie.
My zaś otwierając kolejny słoik miodu, pamiętajmy o tym, co powiedział Albert Einstein: Jeśli na świecie wyginą pszczoły, za 4 lata wyginie cała ludzkość.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto