Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dusznikach wspomniano Stanisława Mikołajczyka [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej
W poniedziałek, 21 maja Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej wraz ze Społecznym Komitetem Obchodów 80. rocznicy przyjazdu do Dusznik Stanisława Mikołajczyka zorganizowało pokaz filmu „O prawo głosu”, który ukazuje postać premiera Mikołajczyka oraz sytuację polityczną w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.

Stanisław Mikołajczyk przybył do Dusznik w sierpniu 1938 roku jako prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych na uroczyste obchody jubileuszu 50-lecie powołania do życia Kółka Rolniczego w Dusznikach.

- Tego roku, przypada 80. Rocznica od tego przyjazdu. W tym roku obchodzimy w Dusznikach piękną rocznicę. 80 lat temu przyjechał do naszej miejscowości Stanisław Mikołajczyk, późniejszy Premier RP, którego Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej upamiętniło przyjmując stosowną uchwałę podczas XVIII Walnego Zebrania Członków TMZD – mów Jacek Lichocki, Prezes TMZD

- Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej powołał Społeczny Komitet Obchodów, który zajmuje się stosownym upamiętnieniem Premiera Mikołajczyka. Dzisiejszy pokaz filmu jest jedną z kilku form jego upamiętnienia. Pracujemy nad tym, aby w Izbie Regionalnej, która jest miejscowym muzeum na trwałe upamiętnić tego wybitnego człowieka – dodaje Paweł Henicz, Wiceprezes TMZD, Przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów.

Stanisław Mikołajczyk urodził się w 1901 roku. Jako 17- letni chłopak uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim walcząc pod Gnieznem. W roku 1920 podczas wojny polsko – bolszewickiej ponownie stanął w obronie Ojczyzny.14 lipca 1943 roku po tragicznej śmierci gen. Sikorskiego stanął na czele Rządu RP w Londynie. Jako Premier RP zabiegał o należyte miejsce dla Polski wśród wolnych i demokratycznych państw. Po sfałszowanych wyborach w 1947 roku, zagrożony aresztowaniem i skazaniem na karę śmierci przymusowo wyemigrował z Polski. Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie, w roku 2000 jego szczątki sprowadzono do Polski, spoczął na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto