Wybory prezydenckie 2020. Powiat "trzasnął", gminy - poza jedną - również

Magda Prętka
Magda Prętka
Polskapress
W niedzielę, 12 lipca w całej Polsce odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Kolejnego dnia wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów. Jak głosował powiat szamotulski? „Trzasnął”, czy „zadudnił”?

Zdaje się, że tak duże emocje nie towarzyszyły żadnym wyborom prezydenckim od 1995 roku, kiedy to w wieczór wyborczy Polki i Polacy szli spać z przekonaniem, że funkcję głowy państwa w kolejnej kadencji sprawować będzie Lech Wałęsa. Rano natomiast – po przeliczeniu wszystkich głosów – okazało się, że nowym gospodarzem kraju wybrano Aleksandra Kwaśniewskiego. Zwolennicy Rafała Trzaskowskiego upatrywali w tym przykładzie pewnej analogii wierząc, że historia zatoczy koło. Stało się jednak inaczej. Mimo to, sondaże opublikowane w niedzielę, 12 lipca tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, nie dały jasnej odpowiedzi na pytanie: kto wygrał zaciętą dogrywkę w wyścigu o fotel prezydenta RP. Różnica w wynikach uzyskanych przez Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego była bardzo niewielka. I w zasadzie – biorąc pod uwagę wysoką frekwencję – pozostała taką aż do oficjalnego ogłoszenia wyników.

Państwowa Komisja Wyborcza podała je dopiero w poniedziałkowy wieczór, 13 lipca. Prezydent Warszawy, reprezentujący Platformę Obywatelską otrzymał 48,97 proc. poparcia, a kandydat Prawa i Sprawiedliwości – 51,03 proc. To zatem Andrzej Duda w kolejnej kadencji pełnić będzie urząd prezydenta.

Ogólny wynik wyborczej walki nie odzwierciedla jednak sympatii politycznych mieszkańców i mieszkanek powiatu szamotulskiego. W regionie wygrał bowiem Rafał Trzaskowski, na którego w sumie zagłosowało 23 tys. 397 osób, co przekłada się na 58,66 proc. poparcia. Andrzej Duda natomiast zebrał 20 tys. 9 głosów (41,34 proc.).

A za kim opowiedziały się poszczególne miasta i gminy? W odniesieniu do pierwszej tury wyborów, w której kandydata PiS-u poparły aż 4 gminy i jedno miasto (na 8 jednostek samorządu terytorialnego w powiecie), można mówić o dużym zaskoczeniu. Dogrywkę bowiem Duda wygrał tylko w gminie Duszniki, gdzie swój głos oddały na niego 2 tys. 504 osoby (52,68 proc.). Rafał Trzaskowski natomiast zyskał tutaj 47,32 proc. poparcia (2 tys. 249 głosów).

Co ciekawe – największym zaufaniem prezydenta Warszawy obdarzyli wyborcy z gminy Wronki – jego nazwisko na karcie do głosowania zakreśliło aż 6 tys. 945 mieszkańców i mieszkanek (64,15 proc.). Kontrkandydata z kolei na Ziemi Wronieckiej poparły 3 tys. 882 osoby (35,85 proc.).

55,62 proc. (807 głosów), to wynik wypracowany przez Trzaskowskiego w mieście Obrzycko. Andrzej Duda zakończył zaś tu wyborczą walkę z rezultatem 44,38 proc. (6 44 głosy). Gmina Obrzycko również wyraziła swoją sympatię wobec kandydata Platformy – w sumie opowiedziało się za nim 1119 wyborców (52,39 proc.), a 1017 osób (47,61 proc.) oddało swój głos na przedstawiciela partii rządzącej. Blisko 10 – procentową przewagą Trzaskowski wygrał z kolei w gminie Ostroróg, zyskując 1368 głosów (54,14 proc.). 1159 wyborców natomiast poparło Dudę.

Gród Halszki, podobnie jak w pierwszej turze, i tym razem zdecydowanie stanął za prezydentem Warszawy. W gminie Szamotuły zagłosowało na niego aż 9 tys.785 osób (61,57 proc.), zaś 6 tys. 108 wyborców (38,43 proc.) poparło jego kontrkandydata. Analogicznie było w gminie Kaźmierz, która zarówno podczas wyborów 28 czerwca, jak i w dogrywce sympatyzowała z Trzaskowskim. Mieszkańcy oraz mieszkanki obdarzyli go poparciem rzędu 60,75 proc. (2 tys. 674 głosy). 1728 głosów natomiast oddano na Andrzeja Dudę (39,25 proc.). Dość ciekawie rozłożyły się głosy również w gminie Pniewy. Tu kandydata PO poparło 53,76 proc. uprawnionych do głosowania (3 tys.450 osób), a reprezentanta PiS-u – 46,24 proc. (2 tys. 967).

Największym sukcesem tegorocznych wyborów prezydenckich nie jest jednak wynik Andrzeja Dudy, lecz ten wypracowany przez obywateli i obywatelki. Ogólnopolska mobilizacja dotycząca udziału w głosowaniu zaprocentowała! W minioną niedzielę chyba mało kto zastanawiał się nad tym, czy pójść do urn. Zdaje się zresztą, że wyniki frekwencji, przynajmniej w powiecie szamotulskim jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Tym samym region po raz kolejny może pochwalić się rekordem. 68,71 proc. mieszkańców i mieszkanek postanowiło spełnić swój obywatelski obowiązek. Dla porównania - w pierwszej turze wyborów, 28 czerwca wynik ów wyniósł 64,75 proc.

Najwyższą frekwencję odnotowano w mieście Obrzycko, gdzie swój obywatelski obowiązek spełniło 1500 osób (82,15 proc.). Warto zaznaczyć, że po raz kolejny jest to drugi najlepszy wynik w Wielkopolsce! Tuż za Obrzyckiem plasuje się gmina Szamotuły, w której frekwencja wyniosła 70,01 proc. Tu swój głos w wyborach oddało w sumie 16 tys. 26 wyborców. Stawkę na frekwencyjnym podium zamyka zaś gmina Wronki z wynikiem 69,25 proc. (w głosowaniu wzięło udział 10 tys. 907 osób). Nie zawiedli również mieszkańcy oraz mieszkanki gminy Kaźmierz, gdzie ze swoich praw wyborczych skorzystały 4 tys. 402 osoby, co przekłada się na 67,83 proc. Świetny rezultat wypracowano także w gminie Duszniki, która może się pochwalić 67,74 proc. udziału wyborców w głosowaniu. Nieco mniej, bo 66,92 proc. uprawnionych poszło do urn w gminie Pniewy (6 tys. 648 osób), a 66,58 proc. - to wynik, jaki odnotowano w gminie Ostroróg. Zestawienie zamyka zaś gmina Obrzycko, która uzyskała najniższy, choć i tak bardzo wysoki rezultat, wynoszący 61,68 proc. (w głosowaniu wzięło udział 1. tys. 155 osób).

Warto podkreślić, że wynik wypracowany przez miasto Obrzycko zostanie nagrodzony w sposób szczególny. Dzięki wielkiej mobilizacji społeczności lokalnej miejscowa jednostka OSP otrzyma nowy wóz strażacki! Wszystko za sprawą ministerialnej akcji "Bitwa o wozy", do której druhny i druhowie z Obrzycka przystąpili już przed pierwszą turą wyborów (miasto, które w każdym województwie uzyska najwyższą frekwencję, nagrodzone zostanie wspomnianym wozem). Niestety, 28 czerwca przegrali zaciętą walkę z Suchym Lasem, który mógł się pochwalić najwyższą frekwencją w Wielkopolsce. Podobnie było i podczas drugiej tury, lecz ze względu na fakt, iż Suchy Las bitwę wygrał już w czerwcu, kolejnego wozu nie otrzyma. Miejsce II w frekwencyjnym rankingu w województwie należy zaś do miasta Obrzycko. Serdecznie gratulujemy!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie