400 tys. zł dotacji na Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych

Magda Prętka
Dom dziennego wsparcia jest niezwykle potrzebny niepełnosprawnym
Dom dziennego wsparcia jest niezwykle potrzebny niepełnosprawnym Magda Prętka
Dzięki dotacji z ROPS, jeszcze w tym roku w Szamotułach powstanie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych

Od lat szamotulskie Stowarzyszenie Społeczne Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski wskazywało władzom miasta potrzebę stworzenia miejsca dla osób niepełnosprawnych, które zakończyły już edukację szkolną. W placówkach oświatowych osoby te mogą bowiem przebywać do ukończenia 21 roku życia, zaś później, w wielu przypadkach, zmuszone są do pozostawania w swych domach, przez co w dużej mierze tracą to, czego nauczyli się w ciągu swojej edukacji. Ich rodzice i opiekunowie z kolei nie mogą podjąć pracy zarobkowej ze względu na konieczność opieki nad niepełnosprawnymi.

W chwili obecnej na terenie powiatu szamotulskiego działa tylko jedna placówka skupiająca niepełnosprawnych po 21 roku życia. Są nią Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach, jednak posiadają one ograniczoną liczbę miejsc, zaś charakter ich działania opiera się na swojego rodzaju przystosowaniu do zawodu. Oznacza to, że nie wszystkie osoby niepełnosprawne mogłyby uczestniczyć w WTZ ze względu na znaczny stopień niepełnosprawności. Kolejne warsztaty jeszcze w tym roku powstać mają w Dusznikach, jednak one również przystosowywać będą niepełnosprawnych do określonych zawodów. Na terenie powiatu funkcjonują i domy pomocy społecznej, ale ich założeniem jest całodobowa opieka i pomoc oparta na stałym pobycie w ośrodku.

Zabiegi szamotulskiego stowarzyszenia natomiast skupiały się na idei uruchomienia placówki dziennego wsparcia, w której pod okiem specjalistów – pedagogów, psychologów, czy rehabilitantów niepełnosprawni mogliby dalej się rozwijać.

W ciągu kilku ostatnich lat prezes stowarzyszenia, Barbara Prętka prowadziła rozmowy zarówno z władzami miasta, jak i powiatu, by takową placówkę uruchomić. W toku różnych dyskusji, w których uczestniczył burmistrz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek oraz kierownicy i członkowie innych organizacji pozarządowych ustalono, iż mająca powstać placówka mogłaby służyć także innym organizacjom borykającym się z brakiem miejsca do realizacji swoich funkcji związanych z rehabilitacją osób niepełnosprawnych. W ten sposób w roku 2010 powstała koncepcja stworzenia Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych na bazie istniejącego obiektu przy ulicy Franciszkańskiej 5 w Szamotułach, w ramach którego funkcjonowałby również dom dziennego wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

Wciąż brakowało jednak środków na realizację tego zadania. W trakcie konstruowania budżetu na rok 2012, gmina Szamotuły złożyła wniosek w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu na dofinansowanie zadania pt. Budowa Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych INTEGRACJA i REHABILITACJA. Oszacowano, iż koszt budowy obiektu wyniósłby 1 mln 100 tys. zł. ROPS mógł natomiast przyznać dofinansowanie w wysokości do 50 proc. wartości inwestycji. W ubiegłym tygodniu do Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły wpłynęło pismo informujące, iż Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dotację ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację “szamotulskiego zadania” w wysokości 400 tys. zł! Pozostałe środki na budowę Centrum zostały natomiast zabezpieczone w budżecie gminy.

– Kwestia budowy obiektu towarzyszy mi od samego początku sprawowania funkcji burmistrza. Początkowo myśleliśmy, iż uda nam się podjąć jakieś działania w tym kierunku wspólnie ze starostwem i stworzyć taki obiekt w domu katechetycznym. Rozmawialiśmy zresztą w tej sprawie nawet w Kurii, ale niestety nie udało się podjąć żadnych działań – mówił burmistrz Kaczmarek – Sprawy dzieci i młodzieży niepełnosprawnej są bliskie mojemu sercu, dlatego też od samego początku deklarowałem pomoc w tej sprawie. Być może powstanie takiego miejsca spowoduje, że rodzice osób niepełnosprawnych będą mogli podjąć pracę zarobkową, a z drugiej strony – przebywanie niepełnosprawnych w obiekcie pod opieką pedagogów, psychologów i rehabilitantów z pewnością bardzo pozytywnie wpłynie na ich życie codzienne – dodał.

W poniedziałek, 11 czerwca ogłoszony zostanie przetarg na budowę obiektu, który gmina planuje zakończyć do 26 czerwca. Jeśli w trakcie procedury przetargowej nie pojawią się żadne utrudnienia – na początku lipca podpisana zostanie umowa z wykonawcą. Wstępny termin oddania obiektu natomiast, to 31 listopada.
Centrum, które ma powstać na bazie istniejącego obiektu przy ulicy Franciszkańskiej, będzie budynkiem parterowym na rzucie w kształcie litery “L”, w pełni przystosowanym do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na zewnątrz budynku planowane jest przy tym utwardzenie pieszo – jezdne i stworzenie miejsc parkingowych. W obiekcie funkcjonować ma natomiast m.in. pracownia muzyczno – teatralna, 2 pracownie terapii zajęciowej, sala rehabilitacyjna, łazienka, szatnia, kuchnia, jadalnia, biuro i 4 toalety. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu, to 287,08 m2. Dom dziennego pobytu działać będzie w strukturze organizacyjnej OPS w Szamotułach.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie