Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy turystyki z całego kraju wzięli udział w rajdzie

Red.
Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Szamotułach, Gmina Nowy Tomyśl oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego były organizatorami tegorocznego, ogólnopolskiego wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego PTTK.

Dodajmy, że jest to najważniejsza impreza towarzystwa i każdego roku odbywa się w innym regionie. Na czym polega?

- Uczestnicy imprezy wędrują z podręcznym bagażem do miejsc noclegowych usytuowanych na wyznaczonych polach biwakowych, natomiast sprzęt w postaci namiotów i plecaków przewożony jest przez organizatorów transportem samochodowym. Przechodząc wyznaczone trasy piesze i miejscowości uczestnicy poznają historię, kulturę, zabytki, przyrodę i walory krajoznawcze regionu. Dla ich lepszego poznania otrzymają specjalny informator krajoznawczy.

Tegoroczny LXIV OWRP odbywał się w dniach od 8 do22 lipca na dwóch trasach 14- dniowych oraz na krótszych wersjach 7- dniowych. Prowadziły one po terenie woj. wielkopolskiego i częściowo woj. lubuskiego. Trasy główne liczyły ponad 250 km każda. Start trasy nr I usytuowany został w Rogoźnie, a trasy nr II w Wieleniu, meta natomiast w Nowym Tomyślu.

- Dodatkowo na trasach organizowane były konkursy o danym terenie, spotkania z ciekawymi ludźmi (regionalistami, artystami), a także występy promujące lokalne środowiska. Uczestnicy wyposażeni zostali w materiały promocyjne o zwiedzanych miejscowościach i obiektach – poinformowano nas.

W tym roku trasy OWRP poprowadziły turystów ciekawymi terenami Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, Rynny Jezior Zbąszyńskich, Doliny Warty i Puszczy Noteckiej. Jako ciekawostkę dodać warto, że najstarsza uczestniczka miała 92 lata, a najmłodszy uczestnik – 11.

Pierwsza trasa zaczynała się w Rogoźnie i dalej biegła przez Szamotuły – Sieraków – Trzciel – Zbąszyń, aż do mety w Nowym Tomyślu. Druga z kolei zaczynała się w Wieleniu, następnie przez Sieraków - Międzychód – Miedzichowo do Nowego Tomyśla.

Warto też zaznaczyć, że w powiecie szamotulskim uczestnicy rajdu nocowali w Jaryszewie k. Obrzycka, Ostrorogu, Nojewie oraz na terenie gm. Wronki - w Karolewie i Chojnie. W tej części OWRP m.in. spływali trzykrotnie Wartą, jeździli drezynami w Nojewie, odwiedzili strzelnice Bractw Kurkowych w Pniewach i Wronkach oraz uczestniczyli w inauguracji nowego questu w Obrzycku i programie Radia Poznań emitowanego z gminy Obrzycko. Ponadto w Jaryszewie uczestnicy mieli spotkanie z Łukaszem Bernadym, który przy ognisku opowiadał baśnie i legendy regionu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto