Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Mikołajczak: kandydat na Człowieka Roku 2016 w Szamotułach

RED
Magda Prętka
Każdy miłośnik dobrej muzyki z Szamotuł, bez względu na wiek i na to z jakim brzmieniem jest związany, zna jego nazwisko. Starsi fani rocka wspominają koncerty kapeli Hard Porno i występy w sali dawnej olejarni, nieco młodsze pokolenie - program telewizyjny „Droga do gwiazd”. To nasz kolejny kandydat na Człowieka Roku 2016 w Szamotułach.

Piotr Mikołajczak, jest muzykiem, gitarzystą, aranżerem, kompozytorem muzyki popularnej, teatralnej i filmowej, producentem filmowym i telewizyjnym, członek legendarnej Orkiestry Teatru ATA, ale przede wszystkim – „chłopakiem z Szamotuł”.

Zawsze wybierał swoją drogę – nawet wtedy, gdy rodzice nie zgadzali się z jego wyborami. Okres nauki w szkole średniej przypadł na trudny czas przemian politycznych w Polsce. Gdy mówienie o miłości do Ojczyzny było rzeczą, za którą słono można było zapłacić on nie bacząc na konsekwencje zabierał do szkoły gitarę i śpiewał pieśni patriotyczne. Gitara zresztą stała się jego pierwszą prawdziwą miłością, a związek z nią trwa do dziś.

Warsztat muzyczny szlifował na wydziale rozrywkowym poznańskiej Szkoły Muzycznej im. Czesława Niemena. To tam wraz z innym znanym szamotulaninem – Pawłem Bączkowskim dawał pierwsze spontaniczne koncerty. Wspólnie występowali też w barze mlecznym przy ulicy Głogowskiej, gdzie codziennie rano wpadali na jajecznicę.

Paweł Bączkowski wspominał te czasy w filmie przygotowanym na koncert noworoczny w 2015 roku w trakcie, którego burmistrz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek wręczył Piotrowi Mikołajczakowi statuetkę „Wieża”. Przyznawana jest ona wybitnym, zasłużonym szamotulanom.

– Graliśmy i śpiewaliśmy wszędzie, gdzie nas o to poproszono. Podróżowaliśmy zawsze ze swoimi gitarami. Występowaliśmy w knaj-pkach, na ławkach w parku, a nawet w przedziale kolejowym, gdy dojeżdżaliśmy do Studium Piosenkarskiego w Poznaniu – wspominał w filmie Paweł Bączkowski.

Pierwsze poważne kompozycje autorstwa Mikołajczaka stanowiły muzyczne tło do cyklu reportaży Adama Sikorskiego „Dziś przed nami”. W roku 1995 rozpoczął współpracę z Teatrem Telewizji – wówczas jako twórca muzyki do spektakli, a także reklam telewizyjnych i radiowych. Zaledwie 3 lata później – w roku 1998 związał się z wytwórnią Sony Music Polska, gdzie objął stanowisko dyrektora artystycznego.
Telewidzowie z kolei zapewne pamiętają go z jednego z pierwszych talent show emitowanego przez stację TVN „Droga do gwiazd”, w którym wcielił się w rolę jurora. Tworzył też muzykę filmową, zaś od roku 2010 skupia się przede wszystkim na produkcji filmowej i telewizyjnej (dla TVP wyprodukował m.in. program „Śpiewaj i walcz”; jest producentem uznanego filmu dokumentalnego „Jeżeli zapomnimy o nich” poświęconego tragedii wołyńskiej).

Jest także producentem filmu „Syn Królowej Lodu”, do którego zdjęcia w ubiegłym roku powstawały w Szamotułach.
Jeśli chcesz głosować na Piotra Mikołajczaka wyślij sms o treści CZR.11 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT).

A jeśli chcesz poznać na kogo jeszcze możesz głosować w plebiscycie Człowiek Roku 2016 w Szamotułach i jakie są jego dotychczasowe wyniki czytaj:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto