Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Część radnych wnioskuje o dokapitalizowanie spółki ZGK. Dlaczego?

Magda Prętka
Magda Prętka
Piotr Koczorowski - prezes spółki ZGK przyznał, że dodatkowe wsparcie finansowe pomogłoby w realizacji zadań związanych z likwidacją odoru
Piotr Koczorowski - prezes spółki ZGK przyznał, że dodatkowe wsparcie finansowe pomogłoby w realizacji zadań związanych z likwidacją odoru Magda Prętka
Inicjatywa społeczna Młode Szamotuły pod koniec lipca zorganizowała debatę on line poświęconą problemowi odoru, który w ciągu ostatnich miesięcy uniemożliwiał normalne funkcjonowanie części społeczności lokalnej. Co z niej wynikło i jakimi wnioskami zakończyło się spotkanie?

Debata w sprawie odoru w Szamotułach

Nieprzyjemny zapach powodowany osadami ściekowymi (magazynowanymi na otwartym terenie przy szamotulskiej oczyszczalni) był już tematem wielu dyskusji – zarówno tych toczonych w gronie społeczników, jak i samorządowców. Tym razem jednak mieszkańcy i mieszkanki, oprócz radnych oraz przedstawicieli spółki ZGK, zaprosili do rozmowy specjalistę z zakresu inżynierii środowiska. Był nim Jan Kolbusz z firmy Mikrobiotech, który od lat doradza oczyszczalniom w Polsce m.in. w organizacji procesu zagospodarowywania osadów ściekowych. Debata za cel stawiała sobie zaś pozyskanie informacji na temat sposobów i działań, które pozwoliłyby na ostateczne rozwiązanie problemu odoru.

Inwestycje spółki ZGK rozwiążą problem?

Piotr Koczorowski – prezes spółki ZGK po raz kolejny omówił planowane inwestycje, które w dużej mierze zniwelować mają nieprzyjemny zapach dobiegający z oczyszczalni. Mowa przede wszystkim o nowej prasie do osadów, która – zgodnie z założeniem – zmniejszy ich ilość o ok. 40 proc. Osady staną się również suchsze, a tym samym mniej podatne na zagniwanie, które powoduje odór. Nowa prasa pojawi się w szamotulskiej oczyszczalni pod koniec września.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: CO Z BUDOWĄ KŁADKI NA ULICY ZAMKOWEJ W SZMOTUŁACH?

Plany inwestycyjne spółki obejmują również budowę suszarni do osadów z funkcją dezodoryzacji w roku 2022 oraz – o czym kierownictwo ZGK do tej pory nie wspominało – budowę kompostowni na terenie wysypiska śmieci w Piotrkówku. Obie inwestycje uzależnione są jednak od pozyskania środków zewnętrznych (to koszt rzędu kilku milionów złotych). W innym przypadku spółka będzie musiała z nich zrezygnować lub wystąpić o wsparcie do samorządu.

Jan Kolbusz przyznał, że zakup nowej prasy do osadów był dobrym posunięciem, które rzeczywiście może problem odoru rozwiązać. Ekspert opowiadał jednak i o innych działaniach mogących zminimalizować nieprzyjemny zapach. Wpisuje się w nie m.in. stosowanie specjalnych preparatów zapachowych oraz wapnowanie. I te metody jednak – jak mówił Kolbusz – mają swoje wady. W przypadku wapna chodzi m.in. o wysokie koszty.

Wsparcie dla spółki ZGK

W toku dyskusji Piotr Koczorowski stwierdził, że przekazanie spółce dodatkowych środków z budżetu samorządu z pewnością pomogłoby jej w realizacji działań związanych z odorem. Temat nie został wywołany przypadkowo.

Już w trakcie lipcowego posiedzenia komisji gospodarki komunalnej Rady Miasta i Gminy Szamotuły, radny Łukasz Heckert zawnioskował o wsparcie spółki kwotą 1 mln zł, która przeznaczona miała zostać na budowę kładki na ulicy Zamkowej w Szamotułach. Nie wiadomo jednak było wówczas na jakie konkretne działania środki miałyby być wydatkowane. Wątpliwości rozwiała debata.

Radni wnioskują o dokapitalizowanie spółki

Na początku sierpnia grupa szamotulskich radnych: Ilona Kaluga, Bogdan Maćkowiak, Dominika Buchwald, Jerzy Najderek, Tomasz Łączkowski i Łukasz Heckert, przy wsparciu Ignacego Heckerta – przedstawiciela inicjatywy Młode Szamotuły, skierowała wniosek formalny do przewodniczącego rady miejsko – gminnej. Dotyczył on przesunięcia kwoty 600 tys. zł z puli pieniędzy dedykowanej budowie kładki na rzecz dokapitalizowania spółki ZGK.

Wnioskodawcy wskazali, że pieniądze mają zostać przeznaczone na wsparcie w zakupie prasy do odwadniania osadu ściekowego lub wcześniejsze podjęcie inwestycji suszarni osadów. Czy wniosek zostanie przyjęty? Do tematu powrócimy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto