Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Konkurs gwarowy "Godejma po naszymu" po raz trzynasty!

Magda Prętka
Magda Prętka
Już po raz trzynasty Szamotulski Ośrodek Kultury zaprosił dzieci oraz młodzież ze szkół działających w powiecie szamotulskim do udziału w konkursie gwarowym. "Godejma po naszymu", to wydarzenie szczególne, którego historia - na przekór pandemii koronawirusa - nadal trwa

Powiat szamotulski jest dumny z gwary!

W powiecie szamotulskim język Małej Ojczyzny - gwara (szamotulska, ale i poznańska) – wcale nie traci na znaczeniu. Nadal pielęgnowana jest w wielu domach, o jej wartościach przypominają poloniści i polonistki, a stwierdzenie „wuchta wiary tej” np. w odniesieniu do gzubów i szczonów wciąż słychać w szkołach podczas przerw między lekcjami. Bo powiat szamotulski swojej gwary się nie wstydzi – jest z niej dumny i język starszego pokolenia pragnie ocalić od zapomnienia.

Ta sama idea przyświeca Szamotulskiemu Ośrodkowi Kultury, który co roku organizuje konkurs pod hasłem „Godejma po naszymu”, będący pretekstem do prezentacji scenicznych z gwarą w roli głównej, a przede wszystkim zaś – okazją do popularyzowania gwary wśród dzieci i młodzieży. W czwartek, 21 października kino „Halszka” w Szamotułach już po raz trzynasty po naszymu godoło.

Szamotuły. Połowinki w ogólniaku: mistrzów i mistrzyń parkie...

XIII Konkurs gwarowy "Godejma po naszymu"

Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się przed południem. Jury w składzie: Agnieszka Krygier – Łączkowska (dr językoznawstwa, dydaktyczka prowadząca portal kulturalno – historyczny regionszamotulski.pl) oraz Juliusz Kubel (niekwestionowany autorytet w zakresie gwary poznańskiej, twórca postaci Starygo Marycha, autor gwarowych słuchowisk radiowych) łącznie wysłuchało i obejrzało 12 prezentacji, podzielonych na 3 kategorie wiekowe. Na kinowej scenie wystąpiły dzieci oraz młodzież z klas IV – VI i VII - VIII szkół podstawowych, a także uczennice szkół ponadpodstawowych.

Przez blisko 2 godziny „Halszka” tryskała humorem i czystą pasją do słowa. Co ciekawe – wykonawcy prezentowali nie tylko interpretacje tekstów znanych autorów gwarowych (w tym i samego jurora), ale odważnie sięgali też po teksty autorskie. Jedna z artystek pokusiła się nawet o przedstawienie kultowej "Lokomotywy" Juliana Tuwima w przekładzie na gwarę właśnie.

Dzięki Piotrowi Witoniowi, który wcielił się w rolę konferansjera, stres towarzyszący młodym wykonawcom w magiczny sposób znikał, a każdy występ kończył humorystyczny „pajacyk”.

Pomnik Powstańca Wielkopolskiego został odsłonięty przy dawnej ulicy Klasztornej (ob. Dworcowa) w 1929 roku. Stanął na miejscu pomnika pruskiego (patrz zdjęcie nr 1)

Były elementem miasta. Dziś w Szamotułach tych obiektów już ...

Werdykt zapadł

Po południu w kinie odbył się koncert galowy z udziałem mieszkańców i mieszkanek. Piotr Michalak – dyrektor SzOK wraz z Agnieszką Krygier – Łączkowską wręczyli wówczas nagrody tym najlepszym z najlepszych.

W kategorii klas IV – VI zwyciężyła Klaudia Ossowska z szamotulskiej „Trójki” („Blubry Heli przy niedzieli” fr. „Jak pies z kotem” Juliusz Kubel), a II nagrodę przyznano Antoninie Kosiorek ze Szkoły Podstawowej w Nojewie (monolog „Pech” Waldemar Kurowski).

W kategorii klas VII – VIII natomiast wygrała Marta Machaj (Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach), która zaprezentowała tekst Jana Wachowiaka pt. „Na targłewisku wew Szamotułach”. To także do niej trafiła nagroda specjalna. Wyróżnienie przyznano z kolei Gabrieli Komorowskiej ze szkoły w Nojewie (monolog „Jaja zez jajcami” Waldemar Kurowski).

Duet Zofia Starosta i Weronika Kaczmarek z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach zwyciężył w najstarszej kategorii wiekowej (dialog „Klejdry do pyry” – tekst własny), a wyróżnienie odebrała ich szkolna koleżanka – Michalina Powolna (wiersz „Lebioda” Marek Szymański).

Jury – już po zakończeniu przesłuchań konkursowych - skierowało podziękowania do nauczycielek, które przygotowały dzieci i młodzież do występów. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki uhonorowani zaś zostali nagrodami książkowymi.

Laureatki konkursu zaprezentowały się przed publicznością w trakcie koncertu galowego. Śmiechu było co nie miara, wzruszeń jeszcze więcej! Doskonałe humory dopełnił występ Kapeli zza Winkla.

Szamotuły. O niesłusznie zapomnianej historii. Oznakowano cm...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto