Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie upamiętnili Dzień Niepodległości i przypomnieli bogatą historię miasta. Szamotuły Moja Mała Ojczyzna w Szkole Podstawowej nr 3

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 3 w Szamotułach, poza uroczystą celebracją, stanowiły również okazję do prezentacji projektu edukacyjnego Szamotuły - Moja Mała Ojczyzna, w ramach którego uczniowie szkoły przygotowali kreatywne prezentacje. Nie zabrakło quizów, wspomnień ze starych zdjęć i występów artystycznych.

Projekt Szamotuły - Moja Mała Ojczyzna nawiązuje do zdarzeń z dziejów XVI-wiecznego miasta, które stanowiło wielokulturową przestrzeń, a następnie przechodziło przez okresy zaborów. Ważny element projektu stanowiło ukazanie postaw społeczeństwa szamotulskiego w czasach walki o niepodległość.

10 listopada odbyło się oficjalne przedstawienie rezultatów projektu, połączone z uroczystymi obchodami Dnia Niepodległości. Na widowni zasiadła dyrekcja oraz pracownicy szkoły, uczniowie oraz zaproszeni goście.

Historia, patriotyzm i folklor. Projekt Szamotuły - Moja Mała Ojczyzna

Przedstawiane w projekcie wydarzenia historyczne, oprawa artystyczna oraz treści patriotyczne posiadały wyraźny rys regionalny, przez co projekt podkreślił znaczenie lokalnej kultury i szamotulskiego folkloru.

Jednym z najbardziej fascynujących elementów programu artystycznego był właśnie szamotulski folklor, który wspaniale odzwierciedla lokalną kulturę i tradycje, łącząc współczesność z dziedzictwem historycznym. W ramach tej części uroczystości wystąpili młodzi członkowie Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły" z pokazem tańców regionalnych oraz gwary szamotulskiej. Również cała historia Wielkopolski, w kontekście walk o niepodległość, zajęła w prezentacjach szczególne miejsce. Zaprezentowano film edukacyjny o Powstaniu Wielkopolskim oraz wykonano pieśni patriotyczne.

Przygotowano zagadki, filmy i stare pocztówki z miasta. Uczniowie zaangażowali się w projekt

Podczas prezentacji projektu przedstawiono prace uczniów klas V-VIII, obejmujące między innymi quizy, filmy, zgromadzone stare pocztówki z miasta i wiele więcej kreatywnych pomysłów. Jednak prezentacja zgromadzonych materiałów stanowiła jedynie niewielki wycinek całego zaangażowania uczniów w ten projekt. Autorzy prac spędzili wiele czasu pozalekcyjnego, aby doskonale przygotować swoje projekty, włożyli mnóstwo wysiłku i pasji w zgłębianie aspektów życia szamotulan i ich udziału w walce o wolność państwa.

Projekt stanowił nie tylko okazję do uczczenia pamięci o bohaterach i wydarzeniach historycznych, ale także moment, w którym młode pokolenie wnikliwie zgłębiło tajemnice historii lokalnej społeczności, odkrywając bogactwo dziedzictwa i wkład swoich przodków w odzyskanie niepodległości. Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 3 stanowiły wyjątkowy moment, w którym edukacja, historia i patriotyzm połączyły się, tworząc inspirujący obraz małej Ojczyzny i przypominając bogatą historię Szamotuł.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto