Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Michalak - kandydat na burmistrza Szamotuł. "Dla mnie nigdy nie było rzeczy niemożliwych"

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Wybory coraz bliżej. Z tego względu, warto zapoznać się z kandydatami ubiegającymi się o stanowisko burmistrza Szamotuł. Jednym z nich jest Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, który opowiedział o sobie oraz planach wobec Miasta i Gminy Szamotuły.

47-letni Piotr Michalak od 13 lat jest dyrektorem Szamotulskiego Ośrodka Kultury, któremu podlega także kino „Halszka". Posiada wykształcenie wyższe. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w dziennikarstwie, między innymi w Głosie Szamotulskim, Gazecie Poznańskiej.

Mieszkam w pięknej wsi Koźle, w prawie 100-letnim, drewnianym domu, który przenieśliśmy z innego miejsca. Uwielbiam stare przedmioty z duszą, dlatego w starym domu mamy stare meble, które lubię odnawiać i nadawać im nowe życie. Od 22 lat mam żonę, a także trzech synów w wieku 20, 11 i 7 lat. Moim całym światem jest muzyka. Słucham jej bezustannie, jeżdżę na koncerty i trochę amatorsko gram. Uwielbiam spędzać czas na łonie natury, a mieszkam przy lesie, więc jak tylko czas pozwoli to z tego korzystam. Przeczesuję więc lasy, łąki i pola z moimi ukochanymi psami. Towarzyszą mi przez całe dorosłe życie i poza przygarniętymi bezdomnymi psami są to zawsze charty. Najlepiej spędzony wolny czas to czas z moimi synami. To czas na dziką zabawę i realizację szalonych, choć prostych pomysłów - mówi Piotr Michalak.

Kandydat startuje w wyborach z przekonaniem, że wiele można zmienić w mieście i gminie, nie tylko za pomocą dużych pieniędzy.

Dla wielu dobrych zmian potrzeba pozytywnego nastawienia, otwartości na ludzi oraz innowacyjne pomysły i zwyczajnie chęci. Dla mnie nigdy nie było rzeczy niemożliwych. Szamotuły potrzebują dobrego menadżera, pracowitego, ale też odważnego w podejmowaniu decyzji - stwierdza.

Plany Piotra Michalaka, kandydata na burmistrza Szamotuł

Jako burmistrz, planuje skoncentrować się na kilku obszarach. Wśród jego głównych celów dotyczących rozwoju infrastruktury jest między innymi stworzenie bulwarów nad rzeką Samą.

Chcielibyśmy stworzyć Rodzinne Centrum Rekreacji przy rzece Samie. Projekt zakłada zagospodarowanie terenu między ul. Poznańską a deptakiem z parku, do ul. Nowowiejskiego. Ma to być miejsce w sercu miasta, gdzie Szamotulanie będą mogli zarówno czynnie jak i biernie spędzić wolny czas, a to wszystko w połączeniu z zielenią, ławkami i wiatami oraz miejscem dla lokalnej gastronomii. W wersji rozbudowanej, jeśli uda się pozyskać środki finansowe na ten cel, wraz z amfiteatrem - zapowiada.

Planuje także modernizację basenu na Piaszczychach, dróg i chodników, wieży ciśnień oraz wieży przy PKP, budowę ścieżek rowerowych i bezkolizyjny przejazd nad torami.

Zarządzanie finansami, według Piotra Michalaka, ma polegać na oszczędzaniu tam, gdzie to możliwe.

Należy unikać oszczędności w stylu zamknięcie pływalni czy wyłączenie oświetlenia. Szansą dla gminy będzie skuteczne pozyskiwanie pieniędzy unijnych i innych środków zewnętrznych. To najważniejsza sprawa dla naszej gminy! Nowe otwarcie na unijne pieniądze to szansa dla nas na rozwój miasta i gminy. Finanse można poprawić przez oszczędności, przez rozsądne nimi gospodarowanie, przez skuteczniejsze egzekwowanie poboru opłat za odbiór śmieci czy pozyskanie nowych firm lub rozwój obecnych. Dlatego ważne będzie przygotowanie pod przemysł terenów przy przyszłej obwodnicy miasta - mówi.

Według niego, należy podjąć skuteczne działania na rzecz transformacji energetycznej gminy, co pozwoli obniżyć koszty, a także postarać się o uzyskanie dofinansowania na wymianę wszystkich lamp ulicznych na LED.

Należy także powołać pełnomocnika ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Przyspieszy to poszukiwanie rozwiązań i inwestycji mających na celu udział podmiotów prywatnych w inwestycjach publicznych - dodaje.

365 nowych drzew rocznie

Zwraca także uwagę na kwestię ochrony środowiska i promowania zrównoważonego rozwoju. Zaplanowane działania obejmują między innymi dofinansowanie wymiany pieców, zwiększenie zieleni w mieście, uruchomienie Zielonego Funduszu, wprowadzenie dofinansowań na oddzielenie wody deszczowej od ścieków oraz ochronę Doliny Samy.

Opowiadamy się zdecydowanie za ochroną Doliny Samy przez ustanowienie użytków ekologicznych i głośnym „nie” dla rozwoju deweloperki na obszarach cennych przyrodniczo. Chcemy także więcej zieleni w mieście, 365 nowych drzew rocznie, i jesteśmy przeciwni nieprzemyślanej wycince drzew. Planujemy nowe skwery z zielenią, tworzenie ogrodów deszczowych na osiedlach. Należy przeprowadzić rewitalizację miejskich parków i poprawić obecną zieleń.

Kolejny projekt zaplanowany przez Piotra Michalaka to „SzamOgród" - wspieranie tworzenia ogrodów społecznych lub sąsiedzkich, czyli dostępnych dla wszystkich terenów zielonych, zagospodarowanych przez samych mieszkańców.

Edukacja, kultura i sport według Piotra Michalaka

Plan kandydata obejmuje także plany dotyczące rozwoju edukacji.

Ze spraw inwestycyjnych stawiamy na budowę sali sportowych w SP nr 1 i nr 2 w Szamotułach i modernizację sali gimnastycznej SP nr 3. Chcemy utrzymania wiejskich szkół i przedszkoli. Chcielibyśmy także utworzyć gminny żłobek oraz wprowadzić badania profilaktyczne dla chętnych, w kierunku diagnozy wad postawy - planuje.

Podejmuje także temat rozwoju kulturalnego i sportowego miasta.

Takie wszystkie działania podejmuję w swoje obecnej pracy. Myślę, że są one widoczne, więc nie będę o nich mówił. Drugą poza ośrodkiem instytucją kultury jest biblioteka. Gmina musi wyremontować zabytkowy, najstarszy na Rynku piękny budynek w którym mieści się biblioteka - mówi kandydat.

W kwestii sportu, planuje uruchomienie zimowego lodowiska, sfinalizowanie zadaszeń nad kortami tenisowymi, zwiększenie dotacji dla klubów sportowych o 100%, ustalenie jasnych kryteriów ich przydziału, zwolnienie klubu "Sparta" z opłat za korzystanie z infrastruktury sportowej oraz ożywienie działalności Centrum Sportu poprzez oferowanie rekreacji dla rodzin w każdy weekend.

Wsparcie dla mieszkańców

Wprowadzimy darmowe parkowanie dla osób z niepełnosprawnością na wszystkich miejscach parkingowych. Ważnym programem będzie "Złota Rączka dla Seniora". Emeryci w wieku od 65 lat będą mogą w swoich domach skorzystać z bezpłatnych usług naprawczych i technicznych. Stawiamy też na nowe mieszkania socjalne. Chcemy wsparcia dla seniorów poprzez badania profilaktyczne, tworzenie miejsc wsparcia i spotkań seniorów, wdrażanie programów dla zdrowia i aktywności seniorów. Istotnym będzie stworzenie Młodzieżowej Sieci Wolontariatu wspierającej seniorów i inne osoby w potrzebie oraz rozwój Sieci Centrów Seniora.

Piotr Michalak zamierza angażować mieszkańców w proces podejmowania decyzji dotyczących miasta i wspierać ich inicjatywy społeczne poprzez stworzenie przyjaznego i sprawnego urzędu, zapewnienie profesjonalnej kadry urzędników, wprowadzenie mobilnego urzędu, wydłużenie godzin otwarcia urzędu oraz prowadzenie szerokich konsultacji społecznych oraz wprowadzenie budżetu obywatelskiego.

Wprowadzimy jedną aplikację skupiającą wszystkie ważne i praktyczne informacje dotyczące funkcjonowania miasta - komunikacja, kalendarium wszystkich wydarzeń, imprez, planowane zmiany w mieście, informacje o konsultacjach społecznych i tym podobne. Będę też wspierał, podobnie jak w obecnej pracy, bardzo ważną dla miasta działalność organizacji pozarządowych - podsumowuje.

Zobacz zdjęcia z życia kandydata!

Piotr Michalak - kandydat na burmistrza Szamotuł. "Dla mnie ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto