Dzień Kariery w szamotulskim ogólniaku. Do szkoły tym razem zajrzeli absolwenci i absolwentki!

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. I LO Szamotuły
Absolwenci i absolwentki szamotulskiego liceum wrócili do szkoły. Powodem nie był jednak zjazd, czy spotkanie klasowe. Podczas Dnia Kariery wychowankowie Skargi opowiadali młodzieży o swoich profesjach i zawodach. Nie tylko oni!

Dzień Kariery w szamotulskim ogólniaku

Pierwszy Dzień Wiosny obchodzić można na szereg rozmaitych sposobów. Dla jednych to okazja do urwania się z lekcji, inni – kultywując dawne tradycje – topią lub palą zimowe kukły, a swą radość z odejścia zimy podkreślają kolorowymi i pełnymi humoru strojami.

I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach nową porę roku witało zaś… rozmową. Rozmową szczególną, niecodzienną, acz ważną i ciekawą zarazem. To właśnie na niej - na dialogu, opowieściach i dyskusji oparto Dzień Kariery – zakrojoną na dość szeroką skalę inicjatywę edukacyjną z udziałem absolwentów i absolwentek. Ci, we wtorkowe przedpołudnie 21 marca powrócili do ogólniaka, by zdradzić młodzieży tajniki wykonywanych przez siebie profesji i zawodów, trochę powspominać i na chwilę znów zasiąść w szkolnych ławach.

Goście opowiadali o swoich zawodach

Spotkania z uczniami i uczennicami odbywały się w kameralnym gronie, równocześnie w 20 salach lekcyjnych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się nie tylko wychowankowie Skargi:

  • dr n. med. Łukasz Rotnicki (chirurg),
  • dr n. med. Ivetta Kaczmarek (stomatolog),
  • Marcin Niechciałkowski (farmaceuta),
  • Magdalena Stelmach (pielęgniarka),
  • Jacek Bigos (fizjoterapeuta),
  • Tomasz Wichniarek (rehabilitant),
  • Anna Lubczyńska (dietetyczka),
  • dr Piotr Nowak (wykładowca w dziedzinach historii i bibliotekoznawstwa),
  • Ditta Hoffmann (wizażystka i stylistka),
  • Damian Kłaczkiewicz – grafik, artysta wizualny,
  • Bartłomiej Firlet (aktor),
  • Dariusz Tarczewski (kompozytor, pianista i producent muzyczny),
  • Magda Prętka (dziennikarka),
  • Ryszard Pietrzak (archeolog),
  • Anna Krawczyk (bankowiec),
  • Bogusław Kapłon (radca prawny),
  • Leszek Dardas (informatyk),
  • Wojciech Tomaszewski (trener piłkarski),
  • mjr Agata Nowak, szer. Joanna Gorączka, st. szer. Weronika Ruta i por. Łukasz Paniączyk (przedstawiciele służby więziennej)
  • oraz aspirant Piotr Kusz i mł. aspirant Dawid Dutkiewicz (przedstawiciele policji).

Bazując na własnych doświadczeniach, goście opowiadali o specyfice poszczególnych zawodów, dzieląc się z młodzieżą ciekawostkami, anegdotami i historiami, które trwale wpisały się w ich życie. Przekonywali do tego, że praca może stać się pasją, a pasja sposobem na życie. Wielu z nich jest zresztą tego dowodem.

Z chęcią odpowiadali na pytania dotyczące motywacji oraz wyboru swojej drogi zawodowej, wskazywali na wady i zalety danej profesji, wartości kryjące się w ich fachu. Mówili o cechach, jakimi powinien charakteryzować się człowiek, który go wykonuje i o tym, kto stanowczo wykonywać go nie powinien.

Młodzież dowiedziała się, gdzie absolwentki i absolwenci zdobywali wiedzę oraz doświadczenie zawodowe, w jaki sposób doskonalili i wciąż doskonalą warsztat pracy, poznali też ich plany na przyszłość, a nawet harmonogram dnia.

Międzypokoleniowa rozmowa

Spotkania przebiegały w miłej, luźnej atmosferze. Część z nich dopełniły prezentacje multimedialne oraz pokazy, które dodatkowo rozbudziły zainteresowanie uczniów i uczennic. Pytań kierowanych w ich stronę też nie brakowało. Dzięki temu Dzień Kariery faktycznie stał się rozmową – międzypokoleniowym dialogiem o tym, że warto mieć cele i marzenia, a przede wszystkim wytrwale dążyć do ich realizacji.

Nie tylko dla młodzieży, ale i gości był to dzień pełen wrażeń. Niektórzy z nich do szkoły wrócili po wielu latach, by z przyjemnością znów spotkać się z nauczycielami i nauczycielkami, a nawet z koleżankami i kolegami z klasy. Trochę jednak żałowali, że w czasach, kiedy to oni uczyli się w Skardze, takich inicjatyw nie podejmowano. Za organizacją Dnia Kariery stanął zespół złożony z wychowawców i szkolnej psycholożki. Niski ukłon należy się nauczycielkom: Justynie Kaczmarek, Sylwii Jędrzejczak, Małgorzacie Kapłon i Wiesławie Araszkiewicz.

- To niezwykle sympatyczne, gdy do szkoły chcą wracać absolwenci Skargi i dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi i zawodowymi. W takich momentach cieszysz się, że spotkałaś w swym życiu tylu świetnych młodych ludzi, którzy teraz są aktorami, muzykami, lekarzami, informatykami, farmaceutami…, a jeszcze niedawno siedzieli mniej lub bardziej spokojnie w ławce szkolnej – podsumowała jedna z organizatorek.

Spotkanie z Bartłomiejem Firletem

Dzień Kariery zakończyło spotkanie całej społeczności szkolnej z Bartłomiejem Firletem – aktorem znanym zarówno z dużego, jak i małego ekranu. Największą popularność przyniosła mu jednak rola asp. Dziubaka w serialu „Ojciec Mateusz”.

Młodzież postawiła przed absolwentem szereg pytań: Do jakich poświęceń był zmuszony na planie? Która rola była dla niego najtrudniejsza, a które uważa za te najlepsze? Pytań o wspomnienia z czasów nauki w liceum również nie brakowało.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie