Dzień Kariery w szamotulskim ogólniaku
Pierwszy Dzień Wiosny obchodzić można na szereg rozmaitych sposobów. Dla jednych to okazja do urwania się z lekcji, inni – kultywując dawne tradycje – topią lub palą zimowe kukły, a swą radość z odejścia zimy podkreślają kolorowymi i pełnymi humoru strojami.
I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach nową porę roku witało zaś… rozmową. Rozmową szczególną, niecodzienną, acz ważną i ciekawą zarazem. To właśnie na niej - na dialogu, opowieściach i dyskusji oparto Dzień Kariery – zakrojoną na dość szeroką skalę inicjatywę edukacyjną z udziałem absolwentów i absolwentek. Ci, we wtorkowe przedpołudnie 21 marca powrócili do ogólniaka, by zdradzić młodzieży tajniki wykonywanych przez siebie profesji i zawodów, trochę powspominać i na chwilę znów zasiąść w szkolnych ławach.
Goście opowiadali o swoich zawodach
Spotkania z uczniami i uczennicami odbywały się w kameralnym gronie, równocześnie w 20 salach lekcyjnych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się nie tylko wychowankowie Skargi:
- dr n. med. Łukasz Rotnicki (chirurg),
- dr n. med. Ivetta Kaczmarek (stomatolog),
- Marcin Niechciałkowski (farmaceuta),
- Magdalena Stelmach (pielęgniarka),
- Jacek Bigos (fizjoterapeuta),
- Tomasz Wichniarek (rehabilitant),
- Anna Lubczyńska (dietetyczka),
- dr Piotr Nowak (wykładowca w dziedzinach historii i bibliotekoznawstwa),
- Ditta Hoffmann (wizażystka i stylistka),
- Damian Kłaczkiewicz – grafik, artysta wizualny,
- Bartłomiej Firlet (aktor),
- Dariusz Tarczewski (kompozytor, pianista i producent muzyczny),
- Magda Prętka (dziennikarka),
- Ryszard Pietrzak (archeolog),
- Anna Krawczyk (bankowiec),
- Bogusław Kapłon (radca prawny),
- Leszek Dardas (informatyk),
- Wojciech Tomaszewski (trener piłkarski),
- mjr Agata Nowak, szer. Joanna Gorączka, st. szer. Weronika Ruta i por. Łukasz Paniączyk (przedstawiciele służby więziennej)
- oraz aspirant Piotr Kusz i mł. aspirant Dawid Dutkiewicz (przedstawiciele policji).
Bazując na własnych doświadczeniach, goście opowiadali o specyfice poszczególnych zawodów, dzieląc się z młodzieżą ciekawostkami, anegdotami i historiami, które trwale wpisały się w ich życie. Przekonywali do tego, że praca może stać się pasją, a pasja sposobem na życie. Wielu z nich jest zresztą tego dowodem.
Z chęcią odpowiadali na pytania dotyczące motywacji oraz wyboru swojej drogi zawodowej, wskazywali na wady i zalety danej profesji, wartości kryjące się w ich fachu. Mówili o cechach, jakimi powinien charakteryzować się człowiek, który go wykonuje i o tym, kto stanowczo wykonywać go nie powinien.
Młodzież dowiedziała się, gdzie absolwentki i absolwenci zdobywali wiedzę oraz doświadczenie zawodowe, w jaki sposób doskonalili i wciąż doskonalą warsztat pracy, poznali też ich plany na przyszłość, a nawet harmonogram dnia.
Międzypokoleniowa rozmowa
Spotkania przebiegały w miłej, luźnej atmosferze. Część z nich dopełniły prezentacje multimedialne oraz pokazy, które dodatkowo rozbudziły zainteresowanie uczniów i uczennic. Pytań kierowanych w ich stronę też nie brakowało. Dzięki temu Dzień Kariery faktycznie stał się rozmową – międzypokoleniowym dialogiem o tym, że warto mieć cele i marzenia, a przede wszystkim wytrwale dążyć do ich realizacji.
Nie tylko dla młodzieży, ale i gości był to dzień pełen wrażeń. Niektórzy z nich do szkoły wrócili po wielu latach, by z przyjemnością znów spotkać się z nauczycielami i nauczycielkami, a nawet z koleżankami i kolegami z klasy. Trochę jednak żałowali, że w czasach, kiedy to oni uczyli się w Skardze, takich inicjatyw nie podejmowano. Za organizacją Dnia Kariery stanął zespół złożony z wychowawców i szkolnej psycholożki. Niski ukłon należy się nauczycielkom: Justynie Kaczmarek, Sylwii Jędrzejczak, Małgorzacie Kapłon i Wiesławie Araszkiewicz.
- To niezwykle sympatyczne, gdy do szkoły chcą wracać absolwenci Skargi i dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi i zawodowymi. W takich momentach cieszysz się, że spotkałaś w swym życiu tylu świetnych młodych ludzi, którzy teraz są aktorami, muzykami, lekarzami, informatykami, farmaceutami…, a jeszcze niedawno siedzieli mniej lub bardziej spokojnie w ławce szkolnej – podsumowała jedna z organizatorek.
Spotkanie z Bartłomiejem Firletem
Dzień Kariery zakończyło spotkanie całej społeczności szkolnej z Bartłomiejem Firletem – aktorem znanym zarówno z dużego, jak i małego ekranu. Największą popularność przyniosła mu jednak rola asp. Dziubaka w serialu „Ojciec Mateusz”.
Młodzież postawiła przed absolwentem szereg pytań: Do jakich poświęceń był zmuszony na planie? Która rola była dla niego najtrudniejsza, a które uważa za te najlepsze? Pytań o wspomnienia z czasów nauki w liceum również nie brakowało.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?