Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich są dumą gminy Szamotuły!

Magda Prętka
Magda Prętka
Tomasz Kotus / mat. Urzędeu Miasta i Gminy Szamotuły
Niebawem światło dzienny ujrzy najnowsza publikacja Polska Press Grupy, poświęcona wielkopolskim Kołom Gospodyń Wiejskich. W projekcie wzięły udział samorządy z terenu powiatu szamotulskiego, w tym gmina Szamotuły.

Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Szamotuły

Pielęgnowane i kultywowane przez kolejne pokolenia mieszkańców i mieszkanek gminy Szamotuły elementy kultury ludowej są wyrazem silnego związku łączącego ich z tradycjami Małej Ojczyzny. W sposób szczególny wpisuje się w nie działalność Kół Gospodyń Wiejskich, które krzewią wśród społeczności lokalnej zamiłowanie do regionu – jego zwyczajów, obyczajowości, ale i wartości pracy społecznej.

Inicjatywy podejmowane przez gospodynie niejednokrotnie stają się bodźcem do szerokiej aktywizacji środowisk wiejskich, również osób z pozoru z niej wykluczonych m.in. z uwagi na niepełnosprawności, wiek, czy stan zdrowia. Członkinie KGW przekonują, że różnice międzypokoleniowe powinny łączyć, a nie dzielić, stawać się źródłem inspiracji i okazją do dialogu społecznego. To właśnie dlatego nie szczędzą sił oraz starań organizując spotkania okolicznościowe dedykowane wszystkim mieszkańcom i mieszkankom wsi, zapraszając na rajdy i festyny rodzinne, zachęcając do udziału w konkursach, bądź innych projektach o charakterze integracyjnym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W GMINIE WRONKI MAJĄ PIĘKNE TRADYCJE!

Umiejętnie łączą dawne tradycje z pięknem historii pisanej przez rzeczywistość XXI wieku. Są lokalnymi patriotkami, które pragnąc ocalić od zapomnienia smaki regionalnej kuchni, czy obyczajowość Ziemi Szamotulskiej, stały się niestrudzonymi działaczkami odważnie zabierającymi głos w sprawach ważnych dla swoich społeczności. Są naszą dumą.

Koło Gospodyń Wiejskich w Brodziszewie

Drzemie w nich duch prawdziwych społeczniczek. Wystarczy hasło, by – pełne energii i niebywałego humoru – po prostu zaczęły działać. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brodziszewie od grudnia 2018 roku uparcie przekonują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Gdy pandemia koronawirusa uniemożliwiła im organizację Mikołajek dla dzieci, wsiadły na rowery, by w przebraniach elfów i Mikołajów dostarczyć paczki nie tylko maluchom.

Na koncie mają wspaniałą zabawę andrzejkową, międzypokoleniowe obchody Dnia Kobiet i rodzinny rajd rowerowy. Z chęcią biorą udział w warsztatach rękodzielniczych, krzewią zamiłowanie do kultury ludowej, w tym i do sztuki kulinarnej. Ich popisowe pyry z gzikiem zachwyciły jury konkursu „Pitrasimy po wielkopolsku” organizowanego przez poznański oddział ARiMR. Nierzadko uczestniczą też w konkursach indywidualnych. Wymieniają się przepisami i wzajemnie się inspirują. Bliskie są im działania o charakterze dobroczynnym. To właśnie z inicjatywy przebojowych gospodyń w Brodziszewie stanęło metalowe serce – specjalny pojemnik na plastikowe nakrętki, które zbierają z myślą o chorych dzieciach.

Najmłodszym fundują moc atrakcji – m.in. podczas ferii organizowanych w świetlicy wiejskiej (wraz z balem przebierańców), czy w formie konkursów on line. Włączają się w akcje profilaktyczne, swoją obecnością uświetniają też imprezy plenerowe. Przede wszystkim jednak – wciąż mają głowy pełne pomysłów!

Koła Gospodyń Wiejskich są dumą gminy Szamotuły!

Koło Gospodyń Wiejskich w Przecławiu

Mieszkanki i mieszkańcy, którzy od grudnia 2018 roku tworzą „Zgrany Przecław” są spadkobiercami dawnych tradycji kultywowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, działających niegdyś we wsi. Dziś „Zgrany Przecław” stawia przede wszystkim na integrację pokoleń – koło tworzą osoby w różnym wieku, które swoimi działaniami aktywizują społeczność lokalną. Organizują warsztaty artystyczne, wyjazdy do instytucji kultury, spotykają się na wspólnym pieczeniu pączków, faworków, czy lepieniu pierogów. Podczas imprez plenerowych prezentują z kolei domowe przetwory.

W skład KGW wchodzi obecnie 48 osób. Zarząd tworzą: Agata Skowrońska (przewodnicząca), Anita Płachetka (zastępczyni przewodniczącej) i Romualda Hońdo – Przybylska (członkini zarządu).

Koło Gospodyń Wiejskich w Koźlu

Koło Gospodyń Wiejskich w Koźlu działa od 1960 roku i jest najstarszym kołem w gminie Szamotuły. Członkinie chętnie włączają się w promocję wioski, uczestnicząc w turniejach i konkursach kulinarnych. Okazją do zaprezentowania przygotowywanych przez nie tradycyjnych potraw świątecznych, co roku był pokaz stołów wielkanocnych, w którym kozielskie gospodynie brały udział przez blisko 2 dekady. Aktywnie działają na rzecz wsi - przez lata wspierały miejscową szkołę podstawową przy organizacji imprez okolicznościowych, a wraz z sołtysem, radą sołecką i OSP Koźle zapraszają na wigilie wiejskie, Dzień Dziecka oraz szereg innych imprez integrujących społeczność lokalną. Tradycją koła stało się też przygotowywanie wieńców dożynkowych.

Koło Gospodyń Wiejskich w Otorowie

Koło Gospodyń Wiejskich w Otorowie liczy już 58 lat! Zrodziło się z pasji do gotowania, którą grono lokalnych działaczek postanowiło zarazić sąsiadki, znajome oraz bliskich. Swoją miłość do sztuki kulinarnej oraz pragnienie ocalenia od zapomnienia tradycyjnej kuchni regionu panie przekazują kolejnym pokoleniom. Za jeden z głównych celów przebojowe gospodynie postawiły sobie aktywizowanie społeczności wiejskiej. Cyklicznie organizują spotkania z okazji Dnia Babci, święta mam i Dnia Kobiet. O swoim szczególnym związku z wielkopolską kuchnią opowiadają w trakcie dorocznego Dnia Pyry. Integrują się podczas rajdów rowerowych, wraz z OSP Otorowo przygotowują też wieczerzę wigilijną. Są zgraną grupą kobiet zakochaną w kuchni i regionie!

Koło Gospodyń Wiejskich w Gąsawach

Choć historia Koła Gospodyń Wiejskich w Gąsawach jest dość krótka (powstało pod koniec 2018 roku), nie brakuje w niej ciekawych przedsięwzięć realizowanych w duchu integracji pokoleniowej. Pragnąc poszerzać wiedzę na temat sztuki kulinarnej miejscowe gospodynie odbyły kilka wyjazdów podczas, których poznawały tajniki m.in. smażenia powideł i winobrania. Uczestniczyły w warsztatach wizażu, rozwijały umiejętności z zakresu florystyki, pielęgnacji ogrodów i garncarstwa, zorganizowały również Dzień Kobiet i spotkanie opłatkowe.

Koło obecnie tworzy 31 osób, w tym 4 panów. Funkcję przewodniczącej pełni Jadwiga Kaczmarek.

Koło Gospodyń Wiejskich w Krzeszkowicach

Koło Gospodyń Wiejskich w Krzeszkowicach zrodziło się z chęci pobudzenia życia kulturalnego wsi. Działa od końca 2018 roku i obecnie skupia 42 osoby. Jednym z jego sztandarowych działań są rajdy rowerowe, ale panie zapraszają również na spływy kajakowe i kręgle, wyjeżdżają do kina. Wspierają Irenę Krówczyńską w przygotowaniu wieńca dożynkowego, włączają się w organizację imprez sołeckich (m.in. Dzień Dziecka). To też z ich inicjatywy we wsi przeprowadzono kurs udzielania pierwszej pomocy. W pamięci wielu pań na długo pozostaną obchody Dnia Kobiet połączone z wyjątkowymi warsztatami urody.

Koło Gospodyń Wiejskich w Lulinku

To, co w sposób szczególny charakteryzuje Koło Gospodyń Wiejskich w Lulinku, to działalność dobroczynna. Od maja 2019 roku, gdy rozpoczęła się jego historia, panie cyklicznie włączają się w organizację wydarzeń charytatywnych dedykowanych m.in. chorym dzieciom. Pieką ciasta, przygotowują wieńce na ubogie groby, wspierają WOŚP i Szlachetną Paczkę. Za cel postawiły sobie także integrację pokoleń. Zapraszają na wspólne obchody Dnia Kobiet, święta mam i dzieci. Zorganizowały również warsztaty lepienia pierogów, a podczas Jarmarku Szamotulskiego częstowały swoimi domowymi przetworami. Obecnie koło liczy 16 osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto