Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warunki pracy na miejskim targowisku są złe

Norbert Woźniak
M. Prętka
Warunki panujące na szamotulskim targowisku nie przystają swoim wyglądem do obecnych standardów. Gmina ma tego świadomość i stara się zmienić wizerunek tej części centrum miasta. Powstała kolejna już koncepcja zagospodarowania terenu.

O potrzebie modernizacji miejskiego targowiska w Szamotułach mówi się od lat. Pojawiły się nawet propozycje zmiany lokalizacji targowiska. Proponowano obrzeża miasta. Zdaniem szamotulskiego urzędu obecna lokalizacja jest jednak optymalna, ponieważ gdyby targowisko wyprowadzić z centrum problemy z dotarciem na miejsce miało by wielu niezmotoryzowanych klientów.

- Ucierpieliby na tym handlujący i mieszkańcy - wskazuje Andrzej Franke z szamotulskiego magistratu.

Kupujący przywykli już do sobotnio-niedzielnego tłoku. Źle widziany jest bałagan, którego uporządkowanie po każdym targu wymaga sporego nakładu pracy i krzykliwi handlujący tuż obok cmentarza. - Mimo wszystko mieszkańcy lubią to miejsce, chodzą tam na zakupy i trzeba to uszanować - uważa Andrzej Franke z Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach.

Centralna część targowiska zdaniem urzędników wymaga jednak zmian. - Mieliśmy już wcześniej jeden dość ambitny projekt pana Vowie. Ostatnio pojawił się jeszcze nowszy projekt. Autorem jest pan Szymon Kałużyński. Oba projekty są bardzo dobre, ale kosztowne - zaznacza Andrzej Franke.

Gmina Szamotuły ma szanse pozyskać dofinansowanie na modernizację targowiska. Jego wysokość to około 1 milion złotych. - To oczywiście nie wystarcza, bo ten projekt wymaga przynajmniej 3,5 mln zł, czyli trzeba by mieć dodatkowe pieniądze - zaznacza pracownik szamotulskiego urzędu miasta i gminy.

Trwają obecnie rozważania na temat tego, czy wstrzymać realizację zadania do czasu, gdy gminę będzie stać na kompleksowe wykonanie inwestycji, czy też w drodze kompromisu wykonać projekt częściowy, który byłby mniej kosztowny i nie przekraczałby możliwości finansowych samorządu. Decyzja pozostaje w rękach rady miejskiej, ponieważ każda istotna sprawa jest na końcu rozstrzygana przez radę miasta. Tak samo i ta sprawa będzie rozstrzygnięta - mówi Andrzej Franke. - Niemniej ważna jest też opinia mieszkańców. Radni kierują się przecież ich opinią, tym co na ten temat powiedzą - zaznacza urzędnik.

Kolejną stroną w sprawie są też handlujący. Pierwszy projekt zagospodarowania targowiska spotkał się z oporem ze strony części handlujących tam osób. Wskazywano na ograniczenie powierzchni handlowej. Wszystkie te argumenty należy wziąć pod uwagę, podejmując decyzje mające wpływ na funkcjonowanie naszej gminy - mówi Andrzej Franke. Administratorem targowiska jest Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Szamotułach. Gmina liczy, że handel na targowisku nadal będzie przynosił dochody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto