Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Szamotuły będzie walczyć ze smogiem? Społecznicy prowadzą akcję informacyjną

Magda Prętka
Magda Prętka
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Czy troska o środowisko naturalne i dobrą jakość powietrza będzie jednym z priorytetów działań gminy Szamotuły? Mieszkańcy i mieszkanki prowadzą już walkę ze smogiem. Stowarzyszenie "Nasz Fyrtel" ruszyło z akcją informacyjną. Kolejny krok należeć będzie do samorządu?

Gmina Szamotuły będzie walczyć ze smogiem?

Problem niewłaściwego palenia w piecach od dłuższego czasu sygnalizuje wielu radnych. O "zadymionych", "czarnych" Szamotułach mówią też sami mieszkańcy oraz mieszkanki, uparcie przekonując, że tego problemu lekceważyć nie można. Ich zdaniem dbałość o środowisko naturalne i dobrą jakość powietrza powinna być jednym z priorytetów działań podejmowanych przez samorząd. Trudno zresztą się z nimi nie zgodzić.

W trakcie ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły temat ów podjął radny Bartosz Węglewski, który zawnioskował o zakup drona antysmogowego przez gminę Szamotuły oraz zlecenie publikacji w lokalnych mediach dotyczących zasad prawidłowego palenia w piecach. Jak sam mówił – edukacja w tym zakresie jest konieczna, gdyż w okresie grzewczym kłęby czarnego dymu zauważyć można w wielu rejonach miasta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: POKAZ PRAWIDŁOWEGO ROZPALANIA W PIECACH NA SZAMOTULSKIM TARGOWISKU

Społecznicy walczą ze smogiem!

Burmistrz, Włodzimierz Kaczmarek z aprobatą odniósł się do propozycji radnego. Tłumaczył jednak, że wspomniane drony prawdopodobnie zakupi Metropolia Poznań. Urządzenia miałyby obsługiwać również teren Szamotuł i okolic. Włodarz zadeklarował, iż dopyta o szczegóły podkreślając, że wszelkie działania proekologiczne są dla samorządu bardzo ważne.

Pierwszy ruch w walce ze smogiem wykonała jednak społeczność lokalna. Już w roku ubiegłym z inicjatywy stowarzyszenia "Nasz Fyrtel" w Szamotułach odbył się pokaz prawidłowego palenia w piecach. Od końca stycznia br. natomiast społecznicy i społeczniczki prowadzą akcję informacyjną w tym zakresie - do części mieszkańców i mieszkanek trafiły już specjalne ulotki, a w mediach społecznościowych stowarzyszenie opublikowało filmik instruktażowy dotyczący zasad właściwego rozpalania w piecach.

Równocześnie, funkcjonariusze Straży Miejskiej w Szamotułach przeprowadzają kontrole pieców na podstawie zgłoszeń od mieszkańców i mieszkanek. Z uwagi na pandemię i związane z nią obostrzenia czasowo wstrzymali tzw. kontrole wyrywkowe podejmowane w ramach codziennych obowiązków. Komendant, Maciej Grążka zaznacza jednak, że strażnicy wrócą do nich, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

- Na bieżąco reagujemy natomiast na zgłoszenia, które do nas docierają. Nawet dzisiaj przeprowadziliśmy taką kontrolę. W większości przypadków jednak problemem jest nie tyle rodzaj opału, co nieumiejętność prawidłowego rozpalania w piecach. Często dochodzi do zasypania pieców opałem, przez co z kominów wydobywa się ciemny dym. Dlatego też edukacja w tym zakresie - informowanie np. o tzw. metodzie rozpalania od góry, są bardzo istotne - komentował w minioną środę komendant Straży Miejskiej w Szamotułach, Maciej Grążka.

Niemniej ważne wydaje się też zachęcanie przez samorząd mieszkańców i mieszkanek do wymiany starych kotłów na bardziej ekologiczne oraz promocja programów oferujących dofinansowania na tego typu działania. O tym jak sprawa ta wygląda w Szamotułach wkrótce poinformujemy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto