Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hałas budowy zainspirował artystów do stworzenia sztuki. Operka Mizofonia, czyli spektakl, słuchowisko i instalacja sound-artowa w jednym

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Codzienne słuchanie hałasów budowy nie należy do przyjemnych doświadczeń - stukanie, pukanie i wiercenie może doprowadzić do szału albo… zainspirować do stworzenia sztuki. Tą drugą opcją pokierowali się twórcy operki Mizofonia, którą obejrzeć można było czwartkowego wieczoru, 30 listopada w Kinie Halszka.

Premiera spektaklu odbyła się w CK Zamek w Poznaniu 29 listopada 2023 r. dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Już następnego dnia artyści wystąpili w Szamotułach w kinie Halszka.

Mizofonia to operka stworzona przez kreatywnych artystów, która podejmuje temat hałasu budowlanego, inspirując się codziennymi dźwiękami, które niekiedy potrafią doprowadzić do szaleństwa. Operki, będące kameralnymi spektaklami, stanowią nowatorskie podejście do formy operowej. Twórcy Mizofonii odrzucają archetypowe tematy celując w stworzenie sztuki przydatnej i angażującej, opartej na relacjach społecznych.

Remonty i hałas budowy mogą doprowadzić do szału. Temat poruszyli twórcy Mizofonii

Spektakl poruszył temat remontów i budów przy ulicy Wilczak w Poznaniu w 2012 roku. Kuba Kapral, wcielający się w sam siebie, opowiada o hałasie remontowo-budowlanym, przywołując realne doświadczenia osiedlowego życia. Mizofonia jest zarazem spektaklem teatralnym, słuchowiskiem realizowanym "na żywo" i instalacją sound-artową. Całość jest wzbogacona scenografią, która stanowi instalację imitującą rusztowanie na budowie.

Ją hałas denerwował. Ja uważałem, że to normalne, przecież mieszkamy w mieście, które się rozrasta - powtarzał Kuba Kapral, podkreślając sentencję spektaklu.

Autorami spektaklu są Rafał Zapała, Kuba Kapral oraz Monika i Hubert Wińczykowie. Pomysłodawcą operki jest Rafał Zapała, artysta dźwięku, profesor kompozycji, pracujący na Akademii Muzycznej w Poznaniu, odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2019), stypendysta Fulbright Senior Award (2021), laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2022).

Szukamy inspiracji w codziennych, lokalnych sprawach. Nasze spektakle zaludniają osoby z lokalnych instytucji, postaci z sąsiedztwa, wypełniają je fragmenty prawdziwych rozmów, studenckich debat czy barowych nasiadówek. Porzucamy ambicję tworzenia dzieł uniwersalnych. Interesuje nas raczej „operowa publicystyka muzyczna” - mówią twórcy spektaklu o swojej twórczości.

Ta nietypowa operka zwraca uwagę na hałas, remonty i codzienne doświadczenia, wplatając je w unikalne dzieło muzyczne. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto